Kuntatt magħna

Kunsill Ewropew

Baġit tal-UE għall-2023: Il-Kunsill u l-Parlament jilħqu ftehim

SHARE:

ippubblikat

on

Aħna nużaw is-sinjal tiegħek biex nipprovdu kontenut b'modi li tajt il-kunsens tagħhom u biex intejbu l-fehim tagħna dwarek. Tista 'tħassar l-abbonament fi kwalunkwe ħin.

Il-Kunsill u l-Parlament Ewropew illum laħqu qbil dwar baġit tal-UE għall-2023 li jiffoka bil-qawwa fuq il-prijoritajiet politiċi ewlenin tal-UE.

L-impenji totali huma stabbiliti għal €186.6 biljun. Din hija żieda ta’ 1.1% meta mqabbla mal-baġit tal-2022 kif emendat. €0.4 biljun inżammu disponibbli taħt il-limiti massimi tan-nefqa tal-qafas finanzjarju multiannwali għall-2021-2027, li ppermettiet lill-UE tirreaġixxi għal ħtiġijiet imprevedibbli.

Il-pagamenti totali jammontaw għal €168.6bn, b’żieda ta’ 1% mill-2022.

Jiří Georgiev, Deputat Ministru tal-Finanzi tar-Repubblika Ċeka u negozjatur ewlieni tal-Kunsill għall-baġit tal-UE għall-2023

Nilqa' l-qbil tagħna dwar il-baġit tas-sena d-dieħla peress li se jippermettilna niffukaw fuq l-oqsma prijoritarji tal-UE f'kuntest ġeopolitiku partikolarment volatili. Jiżgura wkoll approċċ realistiku, b'kont meħud tas-sitwazzjoni ekonomika attwali, l-interessi tal-kontribwenti u l-ħtieġa li jilqgħu għal sfidi ġodda li jistgħu jinqalgħu fl-2023.Jiří Georgiev, Deputat Ministru tal-Finanzi tar-Repubblika Ċeka u negozjatur ewlieni tal-Kunsill għall- Baġit tal-UE 2023

 Baġit tal-UE 2023 (f'EUR miljuni)
IntestaturiImpenjiĦlasijiet
1. Suq uniku, innovazzjoni u diġitali21.54820.901
2. Koeżjoni, reżiljenza u valuri70.58758.059
3. Riżorsi naturali u ambjent57.25957.456
4. Il-migrazzjoni u l-ġestjoni tal-fruntieri3.7273.038
5. Sigurtà u difiża2.1171.208
6. Il-viċinat u d-dinja17.21213.995
7. Amministrazzjoni pubblika Ewropea11.31111.311
Strumenti speċjali2.8552.680
total186.617168.649
Approprjazzjonijiet bħala % tad-DGN (dħul gross nazzjonali)1,14%1,03%

Impenji huma wegħdiet legalment vinkolanti li jonfqu flus fuq attivitajiet li jiġu implimentati fuq diversi snin.

Ħlasijiet tkopri n-nefqa li tirriżulta minn impenji meħuda matul is-snin kurrenti jew preċedenti.

Sfond

Il-Kummissjoni, fl-abbozz inizjali tal-baġit tagħha għall-2023, stabbilixxiet l-impenji totali għal € 185.59bn u ħlasijiet totali fi € 166.27bn.

reklam

Il-Kunsill, fil-pożizzjoni tiegħu adottata fit-13 ta' Lulju 2022, stabbilixxa l-impenji totali għal € 183.95bn u ħlasijiet totali fi € 165.74bn.

Il-Parlament, fl-emendi tiegħu ivvota f'Ottubru 2022, stabbilixxa l-impenji totali għal € 187.29bn u ħlasijiet totali fi € 167.61bn.

F'Ottubru 2022 ukoll, il-Kummissjoni ppreżentat ittra ta' emenda għall-abbozz tal-baġit, li ffissat l-impenji totali għal € 186.35bn u ħlasijiet totali fi € 168.66bn.

L-adozzjoni tal-baġit teħtieġ maġġoranza kwalifikata fi ħdan il-Kunsill, bi qbil mal-Parlament Ewropew (bażi legali: l-artikolu 314 tat-Trattat dwar il-Funzjonament tal-Unjoni Ewropea).

Passi li jmiss

Il-Parlament u l-Kunsill issa għandhom 14-il jum biex japprovaw formalment il-ftehim milħuq. Il-Kunsill mistenni japprovaha fit-22 ta’ Novembru.

Żur il-paġna laqgħa

Aqsam dan l-artikolu:

EU Reporter jippubblika artikli minn varjetà ta' sorsi esterni li jesprimu firxa wiesgħa ta' opinjonijiet. Il-pożizzjonijiet meħuda f'dawn l-artikoli mhumiex neċessarjament dawk ta' EU Reporter.

Trending